XIX Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy

pedagodzy Kursu

prof. Michał Dmochowski

Polski wiolonczelista urodzony 26 grudnia 1977 roku w Warszawie. Stypendysta Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie. Z powodzeniem łączy karierę sceniczną na światowych scenach muzycznych i pedagogiczną jako profesor w Konserwatorium Muzycznym im. Jacinto Guerrero w Toledo i w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

prof. Justus Grimm

Niemiecki wiolonczelista urodzony w 1970 roku w Hamburgu. Znany na całym świecie solista oraz kameralista, na stałe pracujący jako wykładowca oraz dyrektor artystyczny w Królewskim Konserwatorium muzycznym w Antwerpii. Występował w wielu najbardziej renomowanych salach koncertowych na świecie, m.in. Berlin Philharmonic, the Elbphilharmonie w Hamburgu, the Cologne Philharmonic, the Theatre du Chatelet w Paryżu, the Athenaeum Bucharest, the Munich Hercules Hall or the Cultural w Lizbonie.

prof. maciej Mazurek

Poznański wiolonczelista od wielu lat związany z Orkiestrą Kameralną Amadeus P. R. oraz kwartetem “Wieniawski”. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, na której w 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W ramach Orkiestry Kameralnej Amadeus uczestniczył w wielu tournee artystycznych. Nagrał kilkadziesiąt płyt oraz zarejestrował wiele godzin nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

prof. Tomasz Strahl

Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Od roku 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich.

prof. Roberto Trainini

Włoski wiolonczelista, wykładowca Konserwatorium „Monteverdi” w Bolzano we Włoszech, a także w Academia de Arte de Florencia w Meksyku. Ukończył m.in. International Menuhin Music Academy, klasę muzyki kameralnej Lorda Yehudi Menuhina i Waltera Levina oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris.

dr hab. Tomasz Lisiecki

Polski wiolonczelista, ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Universität der Künste w Berlinie, kursy mistrzowskie Bach–Händel Akademie w Karlsruhe, a także kształcił się w Warszawie pod okiem prof. Kazimierza Michalika. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

dr hab. Jarosław Thiel

Wiolonczela Barokowa

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli historycznej. Wykłada również podczas licznych kursów mistrzowskich, przede wszystkim w ramach festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim.

Artysta w ostatnich latach coraz częściej występuje także jako dyrygent. Od 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Barokowej – zespołu wchodzącego w skład Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 2017–2022 pełnił także funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych tej instytucji.

dr Arkadiusz Dobrowolski

Polski wiolonczelista, solista, kameralista, pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach oraz ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi. Artysta prowadzi liczne kursy mistrzowskie dla wiolonczelistów w całej Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także Hochschule für Musik und Theater.

mgr Anna Skibińska-Haponiuk

Od 1994 zajmuje się pracą pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów smyczkowych, harfy i akordeonu. Od 2015 uczy również w Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty oraz wykłady na temat metodyki gry na wiolonczeli dla uczniów i nauczycieli, zasiada w jury konkursów wiolonczelowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

PRZy fortepianie

Prof. Krzysztof Sowiński

dr hab. Wojciech Kubica, prof. AM w Łodzi

mgr Patrycja Wachowicz

Informacje Podstawowe

REKRUTACJA trwa do 3 maja 2023

Czas i miejsce trwania Kursu

Kurs będzie trwał od 25 czerwca do 1 lipca 2023. W ramach Kursu odbędą się 4 lekcje z wybranym pedagogiem, które będą miały miejsce w Muzeum-Zamku Górków w Szamotułach oraz szereg zajęć dodatkowych, lekcji z akompaniamentem, wykładów, warsztatów oraz koncertów, które mogą odbywać się na całym terenie Szamotuł, zwłaszcza w Szkole Muzycznej I st. im. Wacława z Szamotuł.

KOSZT KURSU

Koszt uczestnictwa w Kursie wynosi 2000 zł. Cena nie pokrywa kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. Szczegóły w zakładce DLA UCZESTNIKA.