XX Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy

Pedagodzy polscy

prof. Maciej Mazurek

Poznański wiolonczelista od wielu lat związany z Orkiestrą Kameralną Amadeus P. R. oraz kwartetem “Wieniawski”. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, na której w 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W ramach Orkiestry Kameralnej Amadeus uczestniczył w wielu tournee artystycznych. Nagrał kilkadziesiąt płyt oraz zarejestrował wiele godzin nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

dr hab. Tomasz Lisiecki

Polski wiolonczelista, ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Universität der Künste w Berlinie, kursy mistrzowskie Bach–Händel Akademie w Karlsruhe, a także kształcił się w Warszawie pod okiem prof. Kazimierza Michalika. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

mgr Anna Skibińska-Haponiuk

Od 1994 zajmuje się pracą pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów smyczkowych, harfy i akordeonu. Od 2015 uczy również w Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty oraz wykłady na temat metodyki gry na wiolonczeli dla uczniów i nauczycieli, zasiada w jury konkursów wiolonczelowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Pedagodzy zagraniczni

prof. Justus Grimm

Niemiecki wiolonczelista urodzony w 1970 roku w Hamburgu. Znany na całym świecie solista oraz kameralista, na stałe pracujący jako wykładowca oraz dyrektor artystyczny w Królewskim Konserwatorium muzycznym w Antwerpii. Występował w wielu najbardziej renomowanych salach koncertowych na świecie, m.in. Berlin Philharmonic, the Elbphilharmonie w Hamburgu, the Cologne Philharmonic, the Theatre du Chatelet w Paryżu, the Athenaeum Bucharest, the Munich Hercules Hall or the Cultural w Lizbonie.

prof. Roberto Trainini

Włoski wiolonczelista, wykładowca Konserwatorium „Monteverdi” w Bolzano we Włoszech, a także w Academia de Arte de Florencia w Meksyku. Ukończył m.in. International Menuhin Music Academy, klasę muzyki kameralnej Lorda Yehudi Menuhina i Waltera Levina oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris.

Przy Fortepianie

Prof. Krzysztof Sowiński

Patrycja Wachowicz

INformacje podstawowe

Harmonogram rekrutacji

Rekrutacja I: 1 MARCA – 24 MAJA 2024

Ogłoszenie wyników  Rekrutacji I: 25 MAJA 2024

Rekrutacja II: 25 – 30 MAJA 2024

Ogłoszenie wyników Rekrutacji I: 3 CZERWCA 2024

CZAS I MIEJSCE KURSU

• Kurs odbędzie się w Szamotułach k. Poznania w terminie 30 czerwca do 6 lipca 2024.

• Lekcje indywidualne oraz grupowe odbywać się będa w Muzeum Zamku Górków w Szamotułach.

• Lekcje z pianistami odbywać się będą w Szkole Muzycznej im. Wacława z Szamotuł.

Co oferuje Kurs?

W ramach Kursu odbędą się 4 lekcje indywidualne: 2 lekcje z wybranym pedagogiem Polskim i 2 z zagranicznym oraz szereg zajęć dodatkowych, lekcje z pianistą, liczne wykłady, warsztaty oraz koncerty, które będą odbywać się na terenie Szamotuł.

Koszt Kursu

Koszt Kursu w Rekrutacji I wynosi 1900 zł.

Koszt Kursu w Rekrutacji II wynosi 2470 zł.

STypendium Fundacji Pro Cello

Uczestnicy, którzy zgłoszą się na Kurs oraz uiszczą opłatę wpisową podczas trwania Rekrutacji I mają szansę na uzyskanie STYPENDIUM FUNDACJI PRO CELLO.

Na czym to polega?

Na podstawie przesłanych przez Was w formularzu zgłoszeniowym nagrań, Jury w składzie Pedagogów Kursu wybierze 30 osób (w tym przynajmniej 5 spoza Polski), którym przyzna STYPENDIUM FUNDACJI PRO CELLO w kwocie 550 zł, do wykorzystania na XX MISTRZOWSKI KURS WIOLONCZELOWY.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że dla stypendystów KURS będzie kosztował jedynie 1350 zł.

Zakwaterowanie oraz wyżywienie

Zakwaterowanie oraz wyżywienie

Wszystkim uczestnikom proponujemy zakwaterowanie w internacie I LO im. Piotra Skargi w Szamotułach (tzw. Bursa), który w terminie 30.06 – 6.07 jest budynkiem zaaranżowanym na potrzeby Kursu. Internat znajduje się 15 minut pieszo od Biura Kursu oraz Muzeum zamku Górków. Koszt zakwaterowania w bursie wraz z wyżywieniem wynosi 545 zł.

W Bursie wszystkie pokoje są dwuosobowe. Zakwaterowanie rozpoczyna się w niedzielę 30.06 od kolacji, a kończy w sobotę 6.07 śniadaniem.

Uczestnik niepełnoletni (16-18 r.ż.) może przyjechać na Kurs samodzielnie, za pisemną zgoda opiekuna.

Uczestnik niepełnoletni 9 do 16 r.ż) ma obowiązek przyjechać na Kurs z opiekunem. Koszt zakwaterowania oraz wyżywienia dla opiekuna wynosi 650 zł.

UWAGA!

Jeżeli zbierze się grupa przynajmniej 10 uczestników w wieku 11-16 lat zostanie zorganizowana opieka dla uczestników niepełnoletnich. Koszt opieki nad uczestnikami, którzy nie ukończyli 16 roku życia wyniesie 500 zł. Przypominamy, że opiekun ma obowiązek zapewnić uczestnikowi bezpieczny transport na miejsce Kursu oraz powrotny do domu.

Koncerty

Kursy Mistrzowskie to nie tylko lekcje indywidualne, wykłady, czy warsztaty. Zdecydowanie istotną częścią są tutaj koncerty organizowane dla uczestników niemal codziennie w różnych porach dnia. Pragniemy dać uczestnikom możliwość jak najczęstszej interakcji z publicznością! Poza prezentacją własnych programów, młodzi muzycy będą mieli możliwość posłuchać występów swoich Pedagogów, a część zagra z nimi na jednej scenie!

Koncert Inauguracyjny - 30.06.2024
Lunch Concert - codziennie o godzinie 12:30
Koncerty wieczorne - 19:00

Lunch Concert, to szansa dla każdego uczestnika aby zaprezentować się na kursowej scenie. Koncerty wieczorne to koncerty Pedagogów, wyróżniających się Kursantów oraz zaproszonych gości – waszych rówieśników – laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Wszystkie koncerty zorganizowane zostaną w specjalnie zaaranżowanej na czas Kursu scenie w Spichlerzu Muzeum Zamku Górków. 

Zajęcia z Pianistami oraz ćwiczeniówki

Zajęcia z pianistami

Podczas Kursu każdy uczestnik będzie miał okazję do indywidualnej pracy z doświadczonymi pianistami, którzy specjalizują się w literaturze wiolonczelowej.

Ćwiczeniówki

Każdy z uczestników będzie mógł korzystać z sal ćwiczeniowych w budynku szkoły muzycznej. 

Wykłady, warsztaty, zajęcia sportowe

Poza obowiązkowymi zajęciami z pedagogami, pianistami oraz możliwością ćwiczenia, uczestników kursu czeka szereg atrakcji podczas pobytu w Szamotułach! Podczas kursu będziemy mieli przyjemność zaprosić wszystkich uczestników na wykłady dodatkowe, prowadzone przez Pedagogów oraz zaproszonych Gości. Tematyka spotkań będzie dopasowana do zainteresowań muzyków w różnym wieku. Codziennie będą również organizowane zajęcia dodatkowe nastawione na rozwój warsztatu muzycznego uczestników (rozgrzewki przed zajęciami, zespoły wiolonczelowe, kształcenie słuchu) oraz warsztaty dotyczące różnych dziedzin artystycznych (np. podstaw reżyserii dźwięku) zespoły, kształcenie słuchu). Nieodłącznym elementem kursu będą także aktywności sportowe i rekreacyjne.

TABELA CAŁKOWITEGO KOSZTU KURSU