Where words fail, music speaks
Urodzony w Krakowie w 2001 roku, Michał Balas jest studentem Musik Akademie Basel (Szwajcaria) oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Kształci się pod okiem Prof. Danjulo Ishizaki oraz Prof. Stanisława Firleja.
Michał jest solistą, kameralistą, często uczestniczy w konkursach Międzynarodowych i Ogólnopolskich. W 2021 roku został zwycięzcą Grand Prix na „Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego” w Łodzi. Tego samego roku został nominowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.
W 2018 zdobył I Nagrodę oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na „Johansen International Competition for Young String Players” (Waszyngton, USA).
Ostatnim sukcesem Michała jest zdobycie I Nagrody i Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora maltańskiego podczas „Classic Strings Competition” (Dubai, UAE). Konkurs ten zapewnia między innymi trasę 10 koncertów z orkiestrą na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Jako solista miał możliwość wykonania koncertów z orkiestrami takimi jak: Sinfonia Iuventus, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim, Apollo Orchestra, Armeńska Orkiestra Symfoniczna oraz orkiestrami filharmonii Krakowskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej czy Kaliskiej.
Miał szanse współpracować z wybitnymi postaciami podczas kursów mistrzowskich, np.: z Prof. Arto Norasem, Prof. Lawrence Lesserem, Stevenem Isserlisem, Prof. Claudio Martinezem-Mehnerem, Prof. Wolfgangiem Emanuelem Schmidtem i wieloma innymi.
Jest stypendystą programów LYRA Stiftung oraz „Młoda Polska”. Czterokrotnie uczestniczył w prestiżowych kursach muzycznych Morningside Music Bridge (Calgary-2015, Warszawa-2018, Boston 2017 i 2019).
Gra na instrumencie francuskiej manufaktury Michel Ange Garini z 1870 roku.
Urodzony w 2003 roku w Zielonej Górze. W roku szkolnym 2021/2022 ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Krakowie w klasie Prof. Olgi Łazarskiej.
Jest laureatem licznych konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, w tym: I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leopolda Godowskiego w Warszawie, I Miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Gorzowie, I Miejsca i Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Turnieju Pianustycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Leopolda Stefańskiego (dwukrotnie: w 2016 i 2017 roku). Jest również zdobywcą I miejsca na Konkursie European Piano Teachers Association w Krakowie.
Był również nagradzany na konkursach muzyki kameralnej, zdobywając: I miejsce na XXXVI Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu, I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w warszawskich Łomiankach w 2020 roku.
Mikołaj został zakwalifikowany do grupy stypendystów 24.edycji programu Morningside Music Bridge w 2020 i 2021 roku organizowanego przez New England Conservatory w Bostonie.
Doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni, należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Ukończyła z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych.
Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Współpracowała z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak m.in.: Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Helmuth Froschauer, Ian Hobson, Bohdan Jarmołowicz, Vladimir Kiradjiev , Agnieszka Kreiner, Aleksandar Marković, Andrzej Mysiński , Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski, Till Schwabenbauer, Gert Sell, Ruben Silva, Tadeusz Strugała, Ewa Strusińska , Piotr Wijatkowski, Jan Miłosz Zarzycki.
Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, jak m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „AMADEUS” w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna „Capella Bydgostiensis” w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie, Kwartet „Prima vista” ( Warszawa ), , Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego, Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus” w Warszawie oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.
Jako kameralistka koncertowała z tak znanymi muzykami, jak m.in.: Stanisław Firlej, Michał Grabarczyk, Bartosz Bryła, Agata Szymczewska, Michał Bryła, Karol Marianowski, Marcel Markowski.
Za swoje osiągnięcia została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki , przyznawanym poznańskim twórcom młodego pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne, Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej, Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2015 Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu .
Urodził się i rozpoczął edukację muzyczną w Żaganiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także absolwentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego.
W trakcie swojej kariery koncertował z czołowymi orkiestrami, takimi jak: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, MDR Sinfonieorchester, Simon Bolivar Orchestra of Venezuela, George Enescu Philharmonic, State of Mexico Symphony Orchestra, Armenian State Symphony Orchestra, Orkiestra Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą takich dyrygentów jak: Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Giancarlo Guerrero, Kristjan Järvi, Krzysztof Penderecki, Hakan Sensoy, Sergey Smbatyan i Maxim Vengerov. Wielokrotnie występował w Wigmore Hall w Londynie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Ateneum w Bukareszcie, Ahmed Adnan Saygun Arts Center w Izmirze, Bozar w Brukseli i Pollack Hall w Montrealu.
Do swoich sukcesów może zaliczyć zwycięstwo w wielu międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. Jashy Heifetza, w Varallo – „Valsesia Musica” , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również laureatem konkursu im. Tibora Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. Benjamina Brittena w Londynie i konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2016 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2019-2020 był wykładowcą w Sheikh Jaber Al-Ahmed Cultural Centre w Kuwejcie.
Skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka m.in. dwóch nagród specjalnych na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, II nagrody i dwóch nagród specjalnych na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie oraz nagród na wielu innych konkursach, takich jak: Academie de Musique de Lausanne, Grand Prix Music Festival and MasterClass w Pile. Poza tym, półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima w Hannoverze. Jej pasją jest muzyka dawna. Zainteresowanie to rozwija grając na skrzypcach barokowych oraz fideli – instrumencie średniowiecznym m.in. w zespole Luthien Consort. Artystka uwielbia projekty interdyscyplinarne. Od 2013 r. współtworzy Herbert Piano Trio – projekt wykonywany wraz z aktorem, łączący muzykę z recytacją wierszy Zbigniewa Herberta, którego debiut odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach.
Urodziła się w 1977 roku w Koninie. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie skrzypiec mgr Jana Szkalskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest absolwentką klasy altówki Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, tzw. Szkoły Talentów. W roku 2003 ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universitat der Kunste w Berlinie otrzymując najwyższą punktacje. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej Konzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
W 2003 roku otrzymała nagrodę specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Kameralną pod dyr. Tomasza Tomaszewskiego. Jest laureatką licznych nagród, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), I wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altowiolistów w Quakenbruck. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1999). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w DSO Berlin (1999-2001). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w Komische Oper w Berlinie (2002-2005). Wygrała konkurs na stypendium Deutsche Oper Berlin wraz z kursem kameralnym w Japonii. W 2012 roku otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej w Koninie.
Od roku 2006 prowadzi kursy dla altowiolistów m.in. w Stade (Niemcy), Dreźnie, Berlinie oraz kursy dla uczniów i nauczycieli Szkół Muzycznych w Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Pile, Jarocinie, Koszalinie, Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Radomiu. Ponadto jest Jurorem w konkursach altówkowych we Wrocławiu, Pyrzycach oraz Szczecinie. Jest inicjatorką oraz współorganizatorką wraz Konińskim Towarzystwem Muzycznym, Międzynarodowego Kursu Muzycznego dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, gdzie występuje w charakterze wykładowcy oraz dyrektora artystycznego. Jest organizatorką, pomysłodawcą i wykładowcą Ogólnopolskich Warsztatów Altówkowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu.
Wykłada w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od roku 2008 pracuje na stanowisku adiunkta. Od 2014 roku Ewa Guzowska należy do grona członków Senatu AM w Poznaniu.
Należy do grona wiolonczelistów, którzy z powodzeniem łączą praktykę wykonawczą w zakresie repertuaru muzyki romantycznej, współczesnej oraz muzyki dawnej. Tomasz Lisiecki równolegle do pracy artystycznej i koncertowej prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną. Od 1999 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w 2012 roku uzyskał stopień doktora nauk muzycznych. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych. Tomasz Lisiecki jest także zapraszany do udziału w pracach jury ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Od dziewięciu lat wraz z pianistą Pawłem Mazurem organizuje Mistrzowskie Kursy Wiolonczelowe oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Philippa i Xavera Scharwenki w Szamotułach. Od 2007 roku Tomasz Lisiecki jest prezesem Fundacji Pro Cello wspierającej młodych wiolonczelistów.