XXI Mistrzowski Kurs WiolonczelowY

Jest to wyjątkowa okazja do intensywnej pracy nad rozwojem umiejętności wiolonczelowych pod okiem renomowanych pedagogów z Polski i zagranicy. Kurs stanowi idealną propozycję dla wiolonczelistów w każdym wieku, którzy chcą wziąć udział w zaawansowanym programie edukacyjnym, doskonalić swoje umiejętności oraz nawiązać cenne kontakty w międzynarodowym środowisku muzycznym.

podstawowe informacjE

Kiedy?
29.06 - 05.07.2025

Gdzie?
Muzeum-Zamek
Górków w Szamotułach

Jaki koszt?
2250 zł

*Cena dotyczy pierwszych 35 osób, które zarejestrują się na kurs podstawowy i zawiera zakwaterowanie w 3-osobowych pokojach z pełnym wyżywieniem

Rekrutacja

Rekrutacja na XXI Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy trwa od 3 lutego do 15 kwietnia 2025 roku. Aby wziąć udział w kursie, należy zarejestrować się w wyznaczonym terminie oraz opłacić wpisowe w kwocie 200 zł. Ogłoszenie wyników rekrutacji odbędzie się 15 kwietnia 2025 roku.

Po zakończeniu rekrutacji, zakwalifikowani uczestnicy otrzymają szczegółowe informacje dotyczące dalszych kroków oraz organizacji kursu. W przypadku nieprzyjęcia na Kurs wpisowe ulegać będzie zwrotowi. 

Lekcje Indywidualne

Uczestnicy XXI Cello Masterclass mogą wybrać jeden z dwóch wariantów kursu: podstawowy (4 lekcje) lub intensywny (6 lekcji). Niezależnie od wybranego wariantu, wszyscy uczestnicy mają bezpłatny dostęp do zajęć programowych, takich jak wykłady, warsztaty, koncerty czy aktywności sportowe.

Po zakończeniu rekrutacji istnieje możliwość dokupienia dodatkowych lekcji u pedagogów, którzy będą dysponować wolnymi godzinami.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Uczestnicy XXI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego będą zakwaterowani w internacie I LO im. Piotra Skargi w Szamotułach, który na czas kursu zostanie przystosowany do potrzeb uczestników. Obiekt znajduje się w odległości zaledwie 15 minut pieszo od Muzeum Zamku Górków, gdzie odbywać się będą główne zajęcia oraz warsztaty kursu.

W ramach opłaty za kurs (2250 zł) zapewnione zakwaterowanie w pokoju 3-osobowym oraz pełne wyżywienie dla jednej osoby, obejmujące śniadania, obiady i kolacje. Zakwaterowanie rozpoczyna się w niedzielę, 29 czerwca (od kolacji), a kończy w sobotę, 5 lipca (obiadem).

Dla uczestników kursu, którzy przyjadą z opiekunami, dostępne są indywidualne pokoje dwuosobowe, gdzie zakwaterowanie oraz wyżywienie opiekuna wynosi dodatkowe 850 zł.

Dla kogo jest Kurs?

Uczestnikiem Kursu może być każdy uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia, student lub absolwent Akademii Muzycznej w wieku 7-35 lat. Uczestnicy poniżej 16 roku życia przyjeżdzają na Kurs z opiekunem.

Uczestnicy w wieku 16-18 lat przyjeżdzają na Kurs z poprawnie wypełnioną oraz podpisaną zgodą Rodzica / prawnego opiekuna.

ZGODA.pdf

W wyniku rekrutacji przyjętych zostanie 35 najlepszych wiolonczelistów swoich kategorii wiekowych. W przypadku nieprzyjęcia na Kurs oplata wpisowa zostanie w pełni zwrócona.

Pedagodzy

prof. MICHAŁ DMOCHOWSKI

Polski wiolonczelista urodzony 26 grudnia 1977 roku w Warszawie. Stypendysta Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie. Z powodzeniem łączy karierę sceniczną na światowych scenach muzycznych i pedagogiczną jako profesor w Konserwatorium Muzycznym im. Jacinto Guerrero w Toledo i w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

prof. Justus Grimm

Niemiecki wiolonczelista urodzony w 1970 roku w Hamburgu. Znany na całym świecie solista oraz kameralista, na stałe pracujący jako wykładowca oraz dyrektor artystyczny w Królewskim Konserwatorium muzycznym w Antwerpii. Występował w wielu najbardziej renomowanych salach koncertowych na świecie, m.in. Berlin Philharmonic, the Elbphilharmonie w Hamburgu, the Cologne Philharmonic, the Theatre du Chatelet w Paryżu, the Athenaeum Bucharest, the Munich Hercules Hall or the Cultural w Lizbonie.

Justus Grimm
Maciej Mazurek

prof. Maciej Mazurek

Poznański wiolonczelista od wielu lat związany z Orkiestrą Kameralną Amadeus P. R. oraz kwartetem “Wieniawski”. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, na której w 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W ramach Orkiestry Kameralnej Amadeus uczestniczył w wielu tournee artystycznych. Nagrał kilkadziesiąt płyt oraz zarejestrował wiele godzin nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

prof. Roberto Trainini

Włoski wiolonczelista, wykładowca Konserwatorium „Monteverdi” w Bolzano we Włoszech, a także w Academia de Arte de Florencia w Meksyku. Ukończył m.in. International Menuhin Music Academy, klasę muzyki kameralnej Lorda Yehudi Menuhina i Waltera Levina oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris.

Roberto Trainini
Tomasz Lisiecki

dr hab. Tomasz Lisiecki

Polski wiolonczelista, ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Universität der Künste w Berlinie, kursy mistrzowskie Bach–Händel Akademie w Karlsruhe, a także kształcił się w Warszawie pod okiem prof. Kazimierza Michalika. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Dr Hab. Jarosław Thiel

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli historycznej. Wykłada również podczas licznych kursów mistrzowskich, przede wszystkim w ramach festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim. Artysta w ostatnich latach coraz częściej występuje także jako dyrygent. Od 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Barokowej – zespołu wchodzącego w skład Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 2017–2022 pełnił także funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych tej instytucji.

Jarosław Thiel
Michał Balas

MGR Michał Balas

Wiolonczelista z Krakowa, należy do czołowych młodych muzyków. Występuje na prestiżowych scenach w Europie, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Polsce. Laureat międzynarodowych konkursów, w tym „Classic Strings Competition” i „Johansen International Competition”. Wyróżniony tytułem „Classic FM 30 under 30 Rising Stars”.

mgr Anna Skibińska-Haponiuk

Od 1994 zajmuje się pracą pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów smyczkowych, harfy i akordeonu. Od 2015 uczy również w Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty oraz wykłady na temat metodyki gry na wiolonczeli dla uczniów i nauczycieli, zasiada w jury konkursów wiolonczelowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Anna Skibińska Haponiuk

pianiści kameraliści

Krzysztof Sowiński

Prof. Krzysztof Sowiński

Mgr Paweł Mazur

Paweł Mazur
Patrycja Wachowicz

MGR Patrycja Wachowicz

Program

Wykład pozwoli zgłębić kluczowe momenty w historii kultury, które ukształtowały współczesne społeczeństwa. Poznasz wpływ wielkich odkryć, dzieł sztuki i idei na rozwój cywilizacji. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o przeszłości i jej związku z teraźniejszością.

prowadzenie: dr hab. Katarzyna Lisiecka, prof. UAM

Podczas warsztatów skupimy się na technikach cyfrowej obróbki tekstu nutowego. Uczestnicy nauczą się korzystać z oprogramowania do tworzenia, edytowania i formatowania nut, a także poznają zasady poprawności zapisu muzycznego. Warsztaty pozwolą na opanowanie podstawowych narzędzi do transkrypcji, dodawania dynamicznych oznaczeń, a także przygotowywania profesjonalnych nut do publikacji.

prowadzenie: Michał Łaszewicz

Wykład dotyczący praktyki wykonawczej skupi się na technikach interpretacyjnych, które są kluczowe dla wiolonczelistów. Uczestnicy poznają metody pracy nad artykulacją, dynamiką oraz frazowaniem, a także doskonalą umiejętności w zakresie przygotowania do wystąpień publicznych. Kurs pomoże w pełni wykorzystać potencjał techniczny i wyrazowy instrumentu, co wpłynie na jakość wykonania utworów muzycznych.

Wykład przedstawi ewolucję Polskiej Szkoły Wiolonczelowej na tle systemów edukacji artystycznej w Europie, ukazując jej unikalne cechy, tradycje oraz wpływ wybitnych pedagogów. Omówione zostaną także różnice w podejściu do kształcenia muzycznego w różnych krajach oraz ich wpływ na rozwój współczesnej szkoły wiolonczelowej.

prowadzenie: prof. Michał Dmochowski

Panel dyskusyjny „Zostań mistrzem” skierowany jest do młodych wiolonczelistów i poświęcony budowaniu kariery w oparciu o nowoczesne technologie. Wasi wykładowcy Michał Dmochowski, Justus Grimm, Roberto Trainini i Tomasz Lisiecki podzielą się doświadczeniem i omówią, jak skutecznie wykorzystać media społecznościowe, platformy streamingowe i narzędzia cyfrowe do promocji, edukacji oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów w świecie muzyki klasycznej.

prowadzenie: Paweł Mazur

Poranne rozgrzewki wiolonczelowe, codziennie z innym pedagogiem, otwarte dla wszystkich kursantów.

Spichlerz Zamku Górków, codziennie 8:00

Podczas warsztatów skupimy się na technikach cyfrowej obróbki tekstu nutowego. Uczestnicy nauczą się korzystać z oprogramowania do tworzenia, edytowania i formatowania nut, a także poznają zasady poprawności zapisu muzycznego. Warsztaty pozwolą na opanowanie podstawowych narzędzi do transkrypcji, dodawania dynamicznych oznaczeń, a także przygotowywania profesjonalnych nut do publikacji.

prowadzenie: Michał Łaszewicz

Warsztaty pozwolą uczestnikom zgłębić technikę gry na instrumencie w stylu XVIII wieku. Skupimy się na specyfice barokowego brzmienia, użyciu odpowiednich palcowań, artykulacji oraz ornamentacji. Uczestnicy poznają historyczne praktyki wykonawcze, w tym grę z basso continuo oraz interpretację muzyki barokowej, co pozwoli im na pełniejsze zrozumienie i wykonanie repertuaru z tego okresu. Warsztaty będą okazją do doskonalenia umiejętności gry na wiolonczeli w tradycji barokowej, w atmosferze współpracy i odkrywania historycznych stylów wykonawczych.

prowadzenie: dr hab. Jarosław Thiel

Wyjątkowa okazja do pracy w małych grupach muzycznych! Po zamknięciu zgłoszeń podzielimy uczestników na 3-4 osobowe zespoły, a następnie prześlemy nuty do nauki. Celem warsztatów jest doskonalenie umiejętności grania w kameralnym składzie – nauczysz się współpracy z innymi muzykami, rozwiniesz swoje zdolności w grze zespołowej i odkryjesz, jak brzmieć jeszcze lepiej w mniejszym gronie.

prowadzenie: dr Jan Czaja

Doskonała okazja, by poczuć prawdziwą atmosferę pracy w orkiestrze! W trakcie zajęć nauczysz się, jak efektywnie współpracować z innymi muzykami, doskonalić umiejętność zgrania oraz dostosowywać do dyrygenta i reszty zespołu. To świetna szansa, by rozwinąć swoje umiejętności w grze orkiestrowej i poznać, jak brzmieć razem w większym składzie.

Okazja dla dzieci w wieku 7-10 lat, które chcą rozpocząć swoją muzyczną przygodę z wiolonczelą! Na zajęciach najmłodsi będą mieli szansę doskonalić grę na tym pięknym instrumencie, rozwijać słuch muzyczny oraz poznać techniki, które pozwolą im w przyszłości zagrać na największych salach koncertowych świata :). To świetna zabawa i wspaniała okazja, by odkryć pasję do muzyki w radosnej atmosferze!

prowadzenie: Anna Skibińska-Haponiuk

Koncerty stanowią ważną część XXI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego, dając uczestnikom nie tylko możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, ale również doświadczenie występów przed publicznością..

29.06.2025, 19:00 – Sala koncertowa Szkoły Muzycznej w Szamotułach

Inauguracja XXI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego. Oficjalne nadanie nazwy Kursu „im. prof. Kazimierza Michalika”
Koncert prof. Kazimierz Michalik in memoriam

Tomasz Strahl – wiolonczela
Paweł Mazur – fortepian

1.07.2024, 19:00 Muzeum Zamek Górków

Koncert Fundacja Pro Cello Promuje:
Polscy Laureaci Koncertów WIolonczelowych

2, 3 i 4 lipca o godzinie 12:30 odbeda się Lunch Concerty, dające każdemu uczestnikowi szansę na zaprezentowanie swojego programu.

4.07.2024, 19:00 – koncert pedagogów, wyróżniających się kursantów oraz zaproszonych gości. Podczas koncertu nastąpi uroczyste rozdanie dyplomów.

Zapraszamy na zajęcia jogi, które pozwolą Ci wzmocnić ciało, poprawić elastyczność i zredukować stres. Dzięki połączeniu ruchu, oddechu i medytacji, joga nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także przynosi wewnętrzny spokój. Idealna dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania!

Szczegóły wkrótce

Zajęcia aerobiku to świetny sposób na poprawę kondycji i wzmacnianie układu sercowo-naczyniowego. Z dynamiczną muzyką i intensywnymi ćwiczeniami, aerobik to zabawa, która angażuje całe ciało, poprawiając równocześnie koordynację i wytrzymałość.

Szczegóły wkrótce

Nasze zajęcia ćwiczeniowe to kompleksowy program, który obejmuje różne formy aktywności, od treningu siłowego po rozciąganie i wzmacnianie mięśni. W zależności od Twoich celów, pomogą Ci poprawić wydolność i poprawić postawę.

Szczegóły wkrótce

Basen to idealne miejsce, by poprawić kondycję i zrelaksować się w wodzie.

Szczegóły wkrótce

Zajęcia piłki nożnej to doskonała okazja do poprawy kondycji, współpracy zespołowej i zręczności. Przeżyj emocje sportowego rywalizowania i ciesz się grą w piłkę!

Szczegóły wkrótce

Ponadto

  • Podczas Kursu każdy uczestnik będzie miał okazję do indywidualnej pracy z doświadczonymi pianistami, którzy specjalizują się w literaturze wiolonczelowej.
  • Każdy z uczestników będzie mógł korzystać z sal ćwiczeniowych w budynku szkoły muzycznej.

NIE CZEKAJ, ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

FAQ

Tak, uczestnicy w wieku 9-16 lat muszą przyjechać z opiekunem. Koszt zakwaterowania oraz wyżywienia dla opiekuna wynosi 850 zł. Uczestnicy w wieku 16-18 lat mogą przyjechać sami, jednak wymagana jest pisemna zgoda opiekuna.

ZGODA.pdf

To zależy od Ciebie. Podstawowy koszt Kursu wraz z zakwaterowaniem w Bursie i pełnym wyżywieniem kosztuje 2 250 zł.

• Nagranie można wykonać sprzętem amatorskim, np. za pomocą smartfona.
• Nagranie powinno przedstawiać całą sylwetkę muzyka i umożliwiać jego wizualną identyfikację.
• W nagraniu należy wykonać dowolny utwór lub jego fragment, jego czas nie powinien przekraczać 7 minut.
• Nagranie może zostać zrealizowane bez akompaniamentu.
• Nagranie nie może być starsze niż 6 miesięcy w momencie wysyłania formularza.
• Nagranie nie może zawierać żadnych cięć.
• Nagranie nie powinno być zrealizowane  „z ręki”. Zachęcamy do wykorzystania prostego statywu.
• Zdecydowanie zachęcamy do zrealizowania nagrania w dobrej akustycznie przestrzeni np. klasie szkoły muzycznej

W programie kursu znajdują się: lekcje indywidualne, zajęcia z pianistami, wykłady, warsztaty, koncerty, a także zajęcia dodatkowe (np. joga, aerobik, ćwiczenia).

Rekrutacja kończy się 31 marca 2025 roku, a liczba miejsc jest ograniczona.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

  • Najważniejsze – wiolonczelę. Warto jednak mieć również kółko/pasek. W czasie kursu ćwiczących wiolonczelistów można spotkać na całym terenie Szamotuł – w parkach miejskich, przy Zamku, czy w bursie, dlatego dobrze jest wziąć też ze sobą prosty pulpit (oczywiście zapewniamy pulpity w klasach, salach ćwiczeniowych oraz koncertowych).
  • Ubiór – wygodny strój do zajęć, na każdą pogodę, a także odpowiednią odzież na koncerty. 
  • Strój kąpielowy / sportowy – jeśli planujesz skorzystać z basenu lub uczestniczyć w zajęciach sportowych.
  • Notatnik i długopis – do zapisywania ważnych informacji podczas wykładów i warsztatów.
  • Karty, dokumenty tożsamości – jeśli przyjeżdżasz z opiekunem, pamiętaj o podpisanej zgodzie na udział w kursie.
  • Dla chętnych – mata do jogi

Uczestnikiem Kursu może być każdy uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia, student lub absolwent Akademii Muzycznej w wieku 9-35 lat, który pozytywnie przejdzie rekrutację.

Najważniejsze, aby przyjechać z otwartym umysłem, zapałem do nauki i chęcią rozwoju. Oczywiście, nie zapomnij o dobrym humorze! Kurs to nie tylko intensywna praca, ale także możliwość nawiązania nowych przyjaźni i spędzenia czasu w inspirującym towarzystwie. Twoje podejście ma ogromne znaczenie – przyjdź z pozytywną energią, a na pewno wyniesiesz z kursu nie tylko wiedzę, ale także niezapomniane wspomnienia!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, napisz do nas! Chętnie udzielimy wszelkich informacji!