XXI Mistrzowski Kurs WiolonczelowY

Jest to wyjątkowa okazja do intensywnej pracy nad rozwojem umiejętności wiolonczelowych pod okiem renomowanych pedagogów z Polski i zagranicy. Kurs stanowi idealną propozycję dla wiolonczelistów w każdym wieku, którzy chcą wziąć udział w zaawansowanym programie edukacyjnym, doskonalić swoje umiejętności oraz nawiązać cenne kontakty w międzynarodowym środowisku muzycznym.

podstawowe informacjE

Kiedy?
29.06 - 05.07.2025

Gdzie?
Muzeum-Zamek
Górków w Szamotułach

Jaki koszt?
2250 zł

*Cena dotyczy pierwszych 35 osób, które zarejestrują się na kurs i zawiera zakwaterowanie w 3-osobowych pokojach z pełnym wyżywieniem

Rekrutacja

Rekrutacja na XXI Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy trwa od 3 lutego do 31 marca 2025 roku. Aby wziąć udział w kursie, należy zarejestrować się w wyznaczonym terminie oraz opłacić wpisowe w kwocie 200 zł. Ogłoszenie wyników rekrutacji odbędzie się 15 kwietnia 2025 roku.

Po zakończeniu rekrutacji, zakwalifikowani uczestnicy otrzymają szczegółowe informacje dotyczące dalszych kroków oraz organizacji kursu. W przypadku nieprzyjęcia na Kurs wpisowe ulegać będzie zwrotowi. 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Uczestnicy XXI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego będą zakwaterowani w internacie I LO im. Piotra Skargi w Szamotułach, który na czas kursu zostanie przystosowany do potrzeb uczestników. Obiekt znajduje się w odległości zaledwie 15 minut pieszo od Muzeum Zamku Górków, gdzie odbywać się będą główne zajęcia oraz warsztaty kursu.

W ramach opłaty za kurs (2250 zł) zapewnione zakwaterowanie w pokoju 3-osobowym oraz pełne wyżywienie dla jednej osoby, obejmujące śniadania, obiady i kolacje. Zakwaterowanie rozpoczyna się w niedzielę, 29 czerwca (od kolacji), a kończy w sobotę, 5 lipca (obiadem).

Dla uczestników kursu, którzy przyjadą z opiekunami, dostępne są indywidualne pokoje dwuosobowe, gdzie zakwaterowanie oraz wyżywienie opiekuna wynosi dodatkowe 850 zł.

Dla kogo jest Kurs?

Uczestnikiem Kursu może być każdy uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia, student lub absolwent Akademii Muzycznej w wieku 9-35 lat. Uczestnicy poniżej 16 roku życia przyjeżdzają na Kurs z opiekunem.

Uczestnicy w wieku 16-18 lat przyjeżdzają na Kurs z poprawnie wypełnioną oraz podpisaną zgodą Rodzica / prawnego opiekuna.

ZGODA.pdf

W wyniku rekrutacji przyjętych zostanie 35 najlepszych wiolonczelistów swoich kategorii wiekowych. W przypadku nieprzyjęcia na Kurs oplata wpisowa zostanie w pełni zwrócona.

Pedagodzy

prof. MICHAŁ DMOCHOWSKI

Polski wiolonczelista urodzony 26 grudnia 1977 roku w Warszawie. Stypendysta Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie. Z powodzeniem łączy karierę sceniczną na światowych scenach muzycznych i pedagogiczną jako profesor w Konserwatorium Muzycznym im. Jacinto Guerrero w Toledo i w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

prof. Justus Grimm

Niemiecki wiolonczelista urodzony w 1970 roku w Hamburgu. Znany na całym świecie solista oraz kameralista, na stałe pracujący jako wykładowca oraz dyrektor artystyczny w Królewskim Konserwatorium muzycznym w Antwerpii. Występował w wielu najbardziej renomowanych salach koncertowych na świecie, m.in. Berlin Philharmonic, the Elbphilharmonie w Hamburgu, the Cologne Philharmonic, the Theatre du Chatelet w Paryżu, the Athenaeum Bucharest, the Munich Hercules Hall or the Cultural w Lizbonie.

prof. Maciej Mazurek

Poznański wiolonczelista od wielu lat związany z Orkiestrą Kameralną Amadeus P. R. oraz kwartetem “Wieniawski”. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, na której w 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W ramach Orkiestry Kameralnej Amadeus uczestniczył w wielu tournee artystycznych. Nagrał kilkadziesiąt płyt oraz zarejestrował wiele godzin nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

prof. Roberto Trainini

Włoski wiolonczelista, wykładowca Konserwatorium „Monteverdi” w Bolzano we Włoszech, a także w Academia de Arte de Florencia w Meksyku. Ukończył m.in. International Menuhin Music Academy, klasę muzyki kameralnej Lorda Yehudi Menuhina i Waltera Levina oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris.

dr hab. Tomasz Lisiecki

Polski wiolonczelista, ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Universität der Künste w Berlinie, kursy mistrzowskie Bach–Händel Akademie w Karlsruhe, a także kształcił się w Warszawie pod okiem prof. Kazimierza Michalika. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Dr Hab. Jarosław Thiel

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli historycznej. Wykłada również podczas licznych kursów mistrzowskich, przede wszystkim w ramach festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim. Artysta w ostatnich latach coraz częściej występuje także jako dyrygent. Od 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Barokowej – zespołu wchodzącego w skład Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 2017–2022 pełnił także funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych tej instytucji.

MGR Michał Balas

Wiolonczelista z Krakowa, należy do czołowych młodych muzyków. Występuje na prestiżowych scenach w Europie, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Polsce. Laureat międzynarodowych konkursów, w tym „Classic Strings Competition” i „Johansen International Competition”. Wyróżniony tytułem „Classic FM 30 under 30 Rising Stars”.

mgr Anna Skibińska-Haponiuk

Od 1994 zajmuje się pracą pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów smyczkowych, harfy i akordeonu. Od 2015 uczy również w Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty oraz wykłady na temat metodyki gry na wiolonczeli dla uczniów i nauczycieli, zasiada w jury konkursów wiolonczelowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

pianiści kameraliści

Prof. Krzysztof Sowiński

Mgr Paweł Mazur

MGR Patrycja Wachowicz

Program

Wykład pozwoli zgłębić kluczowe momenty w historii kultury, które ukształtowały współczesne społeczeństwa. Poznasz wpływ wielkich odkryć, dzieł sztuki i idei na rozwój cywilizacji. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o przeszłości i jej związku z teraźniejszością.

prowadzenie: dr hab. Katarzyna Lisiecka, prof. UAM

Podczas warsztatów skupimy się na technikach cyfrowej obróbki tekstu nutowego. Uczestnicy nauczą się korzystać z oprogramowania do tworzenia, edytowania i formatowania nut, a także poznają zasady poprawności zapisu muzycznego. Warsztaty pozwolą na opanowanie podstawowych narzędzi do transkrypcji, dodawania dynamicznych oznaczeń, a także przygotowywania profesjonalnych nut do publikacji.

prowadzenie: Michał Łaszewicz

Wykład dotyczący praktyki wykonawczej skupi się na technikach interpretacyjnych, które są kluczowe dla wiolonczelistów. Uczestnicy poznają metody pracy nad artykulacją, dynamiką oraz frazowaniem, a także doskonalą umiejętności w zakresie przygotowania do wystąpień publicznych. Kurs pomoże w pełni wykorzystać potencjał techniczny i wyrazowy instrumentu, co wpłynie na jakość wykonania utworów muzycznych.

Wykład przedstawi ewolucję Polskiej Szkoły Wiolonczelowej na tle systemów edukacji artystycznej w Europie, ukazując jej unikalne cechy, tradycje oraz wpływ wybitnych pedagogów. Omówione zostaną także różnice w podejściu do kształcenia muzycznego w różnych krajach oraz ich wpływ na rozwój współczesnej szkoły wiolonczelowej.

prowadzenie: prof. Michał Dmochowski

Panel dyskusyjny „Zostań mistrzem” skierowany jest do młodych wiolonczelistów i poświęcony budowaniu kariery w oparciu o nowoczesne technologie. Wasi wykładowcy Michał Dmochowski, Justus Grimm, Roberto Trainini i Tomasz Lisiecki podzielą się doświadczeniem i omówią, jak skutecznie wykorzystać media społecznościowe, platformy streamingowe i narzędzia cyfrowe do promocji, edukacji oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów w świecie muzyki klasycznej.

prowadzenie: Paweł Mazur

Poranne rozgrzewki wiolonczelowe, codziennie z innym pedagogiem, otwarte dla wszystkich kursantów.

Spichlerz Zamku Górków, codziennie 8:00

Podczas warsztatów skupimy się na technikach cyfrowej obróbki tekstu nutowego. Uczestnicy nauczą się korzystać z oprogramowania do tworzenia, edytowania i formatowania nut, a także poznają zasady poprawności zapisu muzycznego. Warsztaty pozwolą na opanowanie podstawowych narzędzi do transkrypcji, dodawania dynamicznych oznaczeń, a także przygotowywania profesjonalnych nut do publikacji.

prowadzenie: Michał Łaszewicz

Warsztaty pozwolą uczestnikom zgłębić technikę gry na instrumencie w stylu XVIII wieku. Skupimy się na specyfice barokowego brzmienia, użyciu odpowiednich palcowań, artykulacji oraz ornamentacji. Uczestnicy poznają historyczne praktyki wykonawcze, w tym grę z basso continuo oraz interpretację muzyki barokowej, co pozwoli im na pełniejsze zrozumienie i wykonanie repertuaru z tego okresu. Warsztaty będą okazją do doskonalenia umiejętności gry na wiolonczeli w tradycji barokowej, w atmosferze współpracy i odkrywania historycznych stylów wykonawczych.

prowadzenie: dr hab. Jarosław Thiel

Wyjątkowa okazja do pracy w małych grupach muzycznych! Po zamknięciu zgłoszeń podzielimy uczestników na 3-4 osobowe zespoły, a następnie prześlemy nuty do nauki. Celem warsztatów jest doskonalenie umiejętności grania w kameralnym składzie – nauczysz się współpracy z innymi muzykami, rozwiniesz swoje zdolności w grze zespołowej i odkryjesz, jak brzmieć jeszcze lepiej w mniejszym gronie.

prowadzenie: dr Jan Czaja

Doskonała okazja, by poczuć prawdziwą atmosferę pracy w orkiestrze! W trakcie zajęć nauczysz się, jak efektywnie współpracować z innymi muzykami, doskonalić umiejętność zgrania oraz dostosowywać do dyrygenta i reszty zespołu. To świetna szansa, by rozwinąć swoje umiejętności w grze orkiestrowej i poznać, jak brzmieć razem w większym składzie.

Okazja dla dzieci w wieku 7-10 lat, które chcą rozpocząć swoją muzyczną przygodę z wiolonczelą! Na zajęciach mali muzycy będą mieli szansę doskonalić grę na tym pięknym instrumencie, rozwijać słuch muzyczny oraz poznać techniki, które pozwolą im w przyszłości zagrać swoje pierwsze utwory. To świetna zabawa i wspaniała okazja, by odkryć pasję do muzyki w radosnej atmosferze!

prowadzenie: Anna Skibińska-Haponiuk

Koncerty stanowią ważną część XXI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego, dając uczestnikom nie tylko możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, ale również doświadczenie występów przed publicznością..

29.06.2025, 19:00 – Sala koncertowa Szkoły Muzycznej w Szamotułach

Inauguracja XXI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego. Oficjalne nadanie nazwy Kursu „im. prof. Kazimierza Michalika”
Koncert prof. Kazimierz Michalik in memoriam

Tomasz Strahl – wiolonczela
Paweł Mazur – fortepian

1.07.2024, 19:00 Muzeum Zamek Górków

Koncert Fundacja Pro Cello Promuje:
Polscy Laureaci Koncertów WIolonczelowych

2, 3 i 4 lipca o godzinie 12:30 odbeda się Lunch Concerty, dające każdemu uczestnikowi szansę na zaprezentowanie swojego programu.

4.07.2024, 19:00 – koncert pedagogów, wyróżniających się kursantów oraz zaproszonych gości. Podczas koncertu nastąpi uroczyste rozdanie dyplomów.

Zapraszamy na zajęcia jogi, które pozwolą Ci wzmocnić ciało, poprawić elastyczność i zredukować stres. Dzięki połączeniu ruchu, oddechu i medytacji, joga nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także przynosi wewnętrzny spokój. Idealna dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania!

Szczegóły wkrótce

Zajęcia aerobiku to świetny sposób na poprawę kondycji i wzmacnianie układu sercowo-naczyniowego. Z dynamiczną muzyką i intensywnymi ćwiczeniami, aerobik to zabawa, która angażuje całe ciało, poprawiając równocześnie koordynację i wytrzymałość.

Szczegóły wkrótce

Nasze zajęcia ćwiczeniowe to kompleksowy program, który obejmuje różne formy aktywności, od treningu siłowego po rozciąganie i wzmacnianie mięśni. W zależności od Twoich celów, pomogą Ci poprawić wydolność i poprawić postawę.

Szczegóły wkrótce

Basen to idealne miejsce, by poprawić kondycję i zrelaksować się w wodzie.

Szczegóły wkrótce

Zajęcia piłki nożnej to doskonała okazja do poprawy kondycji, współpracy zespołowej i zręczności. Przeżyj emocje sportowego rywalizowania i ciesz się grą w piłkę!

Szczegóły wkrótce

Ponadto

  • Podczas Kursu każdy uczestnik będzie miał okazję do indywidualnej pracy z doświadczonymi pianistami, którzy specjalizują się w literaturze wiolonczelowej.
  • Każdy z uczestników będzie mógł korzystać z sal ćwiczeniowych w budynku szkoły muzycznej.

NIE CZEKAJ, ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

FAQ

Tak, uczestnicy w wieku 9-16 lat muszą przyjechać z opiekunem. Koszt zakwaterowania oraz wyżywienia dla opiekuna wynosi 850 zł. Uczestnicy w wieku 16-18 lat mogą przyjechać sami, jednak wymagana jest pisemna zgoda opiekuna.

ZGODA.pdf

To zależy od Ciebie. Podstawowy koszt Kursu wraz z zakwaterowaniem w Bursie i pełnym wyżywieniem kosztuje 2 250 zł.

• Nagranie można wykonać sprzętem amatorskim, np. za pomocą smartfona.
• Nagranie powinno przedstawiać całą sylwetkę muzyka i umożliwiać jego wizualną identyfikację.
• W nagraniu należy wykonać dowolny utwór lub jego fragment, jego czas nie powinien przekraczać 7 minut.
• Nagranie może zostać zrealizowane bez akompaniamentu.
• Nagranie nie może być starsze niż 6 miesięcy w momencie wysyłania formularza.
• Nagranie nie może zawierać żadnych cięć.
• Nagranie nie powinno być zrealizowane  „z ręki”. Zachęcamy do wykorzystania prostego statywu.
• Zdecydowanie zachęcamy do zrealizowania nagrania w dobrej akustycznie przestrzeni np. klasie szkoły muzycznej

W programie kursu znajdują się: lekcje indywidualne, zajęcia z pianistami, wykłady, warsztaty, koncerty, a także zajęcia dodatkowe (np. joga, aerobik, ćwiczenia).

Rekrutacja kończy się 31 marca 2025 roku, a liczba miejsc jest ograniczona.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

  • Najważniejsze – wiolonczelę. Warto jednak mieć również kółko/pasek. W czasie kursu ćwiczących wiolonczelistów można spotkać na całym terenie Szamotuł – w parkach miejskich, przy Zamku, czy w bursie, dlatego dobrze jest wziąć też ze sobą prosty pulpit (oczywiście zapewniamy pulpity w klasach, salach ćwiczeniowych oraz koncertowych).
  • Ubiór – wygodny strój do zajęć, na każdą pogodę, a także odpowiednią odzież na koncerty. 
  • Strój kąpielowy / sportowy – jeśli planujesz skorzystać z basenu lub uczestniczyć w zajęciach sportowych.
  • Notatnik i długopis – do zapisywania ważnych informacji podczas wykładów i warsztatów.
  • Karty, dokumenty tożsamości – jeśli przyjeżdżasz z opiekunem, pamiętaj o podpisanej zgodzie na udział w kursie.
  • Dla chętnych – mata do jogi

Uczestnikiem Kursu może być każdy uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia, student lub absolwent Akademii Muzycznej w wieku 9-35 lat, który pozytywnie przejdzie rekrutację.

Najważniejsze, aby przyjechać z otwartym umysłem, zapałem do nauki i chęcią rozwoju. Oczywiście, nie zapomnij o dobrym humorze! Kurs to nie tylko intensywna praca, ale także możliwość nawiązania nowych przyjaźni i spędzenia czasu w inspirującym towarzystwie. Twoje podejście ma ogromne znaczenie – przyjdź z pozytywną energią, a na pewno wyniesiesz z kursu nie tylko wiedzę, ale także niezapomniane wspomnienia!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, napisz do nas! Chętnie udzielimy wszelkich informacji!